Szukaj, przeglądaj i nawiguj

 

Zadania realizowane ze środków finansowych Urzędu Miasta Poznań Wydziału Kultury Fizycznej

Sprawozdanie z I Wakacyjnego Grand Prix w Siatkówce Plażowej - Akcja Lato 2009

Po sukcesie organizacyjnym zeszłorocznych turniejów siatkówki plażowej w ramach Akcji Lato w Poznaniu oraz ogromnym zainteresowaniem młodych ludzi tą dyscypliną sportu organizatorzy zorganizowali cykl turniejów na wzór turniejów Mistrzostw Polski pod nazwą I Wakacyjne Grand Prix w siatkówce plażowej 2009.

W skład Grand Prix wchodziły 4 turnieje eliminacyjne dziewcząt, chłopców oraz taka sama ilość turniejów mikstów czyli par mieszanych ? formy rywalizacji, która bardzo dobrze przyjęła się wśród młodzieży już w roku ubiegłym. Pomysł ten zaczerpnięty z Akademickich Mistrzostw Polski okazał sie prawdziwym ?strzałem w dziesiątkę?, a mecze mikstów prezentowały nie tylko wysoki poziom sportowy a tez co najważniejsze duże poczucie humoru wśród młodzieży, która bardzo ambitnie ale te i z lekkim przymrużeniem oka oraz dużą dawką zabawy potraktowała tą rywalizacje.


W dniach 7.07 oraz 21.07 - odbyły się turnieje eliminacyjne dziewcząt i chłopców, turnieje mikstów w dniach 9.07 oraz 23.07. W sierpniu odbyły się ostatnie turnieje eliminacyjne w dniach 11.08 i 18.08 (dziewcząt i chłopców) oraz 13.08. i 20.08 (turniej mikstów).

W turnieju eliminacyjnych brali również niekiedy udział rodzice zawodników, dla których został zorganizowany podczas ostatniego z turniejów eliminacyjnych mikstów mecz specjalny, gdzie para rodziców zagrała przeciwko mieszanej parze: córce grającej w turnieju, występującej w parze z sędzią turnieju.


Zwycięzcy ostatniego turnieju eliminacyjnego mikstów, sędziowie, organizatorzy oraz rodzice

Wszystkie turnieje eliminacyjne miały miejsce na boiskach Młodzieżowego Domu Kultury nr 1. Tak jak w Mistrzostwach Polski seniorów i seniorek młodzież zbierała punkty rankingowe w turniejach eliminacyjnych, których liczba decydowała o udziale w turnieju finałowym oraz o tzw. rozstawieniu w tym turnieju. Turnieje rozgrywały się na 3 boiskach systemem brazylijskim, tzn że pierwsza porażka nie eliminowała z turnieju. W zależności od ilości zgłoszonych par mecze były rozgrywane systemem tzw pełnych setów do 21 pkt, tie break do 15 pkt, ewentualnie systemem 2 setów do 15 pkt, tie break do 11 pkt..Zgodnie z oczekiwaniem organizatorów turnieje te cieszył sie bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży, nie tylko ze względu na ciekawe nagrody sportowe w formie sprzętu sportowego oraz profesjonalnych strojów do gry w siatkówkę plażową czy sprzyjająca pogodę ale głównie dlatego iż turnieje te był jedyną inicjatywą w mieście dla młodych sportowców mających ochotę pograć ?na piachu?.

Po zakończeniu turniejów eliminacyjnych klasyfikacja w poszczególnych kategoriach prezentowała się następująco ( liczba R oznacza numer z jakim dana para została rozstawiona w turnieju):

w kategorii dziewcząt:

 • R1: Pietruńko/Brzóska,
 • R2: Wieczorek/Przybylska,
 • R3: Pleśnierowicz/Bekas,
 • R4: Biedziak/Gruszczyńska

 

w kategorii chłopców:

 • R1: Tylutki/Praczyk
 • R2: Mendyka Rybicki
 • R3: Kugiejko/Krzyżaniak
 • R4: Szypura/Maciaszek

 

w kategorii mikstów:

 • R1: Pleśnierowicz/Rybicki
 • R2: Bekas/Tylutki
 • R3: Brzóska/Kotliński
 • R4: Sobusiak/Krzyżaniak

 

Turniej finałowy dziewcząt i chłopców odbył się już na innym obiekcie ? na nowo powstałych boiskach Ośrodka Przywodnego Rataje w dniu 29.08.2009. Jak na finał przystało turniejowi towarzyszyła odpowiednia oprawa, na turniej przybyli również zaproszeni goście m.in. gość specjalny Minister Sportu Mirosław Drzewiecki, Kierownik Wydziału Kultury Fizycznej Maciej Piekarczyk oraz organizatorzy Kierownik Młodzieżowego Ośrodka Sportowego Jerzy Kerger, Prezes Poznańskiego Szkolnego Związku Sportowego Paweł Filipowski oraz Wiceprezes ?P? SZS Karol Melniczak.

W wielkim finale dziewcząt uczestniczyło 7 najlepszych par wyłonionych z turniejów eliminacyjnych. Od samego początku faworytkami turnieju była para Pleśnierowicz/Bekas. Ostatecznie faworytki nie zawiodły i w wielkim finale pokonały rozstawiona z R2 parę Pietruńko/Brzóska. Miejsce 3 w turnieju zajęła para Wieczorek/Przybylska przed parą Biedziak/Gruszczyńska, które musiały niestety opuścić turniej po meczach ćwierćfinałowych.


Uczestniczki meczu finałowego: para Pleśnierowicz/Bekas oraz para Pietruńsko/Brzóska

W kategorii chłopców wzięło udział 11 najlepszych par. Faworyt był tylko jeden ? para Tylutki/Praczyk, która we wszystkich meczach eliminacyjnych przegrała tylko 1 mecz, ostatecznie i tak wygrywając wszystkie turnieje eliminacyjne, zdobywając tym samym maksymalną ilość punktów czyli 400. Turniejowa ?jedynka? nie pozostawiła również złudzeń kto jest najlepszą parą w finałowym turnieju pokonując w finale parę Kotliński/Sadowski.


Zwycięzcy I Grand Prix w kategorii chłopców ? para Tylutki/Praczyk


Para Mendyka/Rybicki

Więcej emocji przysporzył mecz o 3 miejsce gdzie spotkały się dwie bardzo wyrównane pary Mendyka/Rybicki oraz Kugiejko/Krzyżaniak, o zwycięstwie decydował tie break gdzie więcej sił zachowała para Mendyka/Rybicki zajmując ostatecznie 3 miejsce w I Wakacyjnym Grand Prix w siatkówce plażowej.

Dzień później na boiskach popularnego ?Bowlingu? rozegrany został turniej finały mikstów, w którym wystartowało 10 ?pozytywnie zmieszanych par?. W tej kategorii to nie wynik sportowy był najważniejszy a dobra zabawa. Ostatecznie w wielkim finale para Bekas-Tylutki pokonała swoich dobrych znajomych nie tylko z boiska: Pleśnierowicz/Rybicki. Z trzeciego miejsca mogła cieszyć się para Sowińska/Mendyka, która pokonała parę Sobusiak/Krzyżaniak w tzw małym finale.

Wszystkie turnieje odbyły sie w bardzo milej atmosferze, bez kontuzji i urazów, w opinii organizatorów, sędziów oraz samych uczestników są bardzo dobra forma spędzania wolnego wakacyjnego czasu, poziom samej gry jest coraz wyższy, zawodnicy i zawodniczki prezentują coraz lepsze wyszkolenie i poziom sportowy. Wychodząc naprzeciw oczekiwań młodzieży i ich opiekunów w przyszłym roku POSiR oddział Młodzieżowy Ośrodek Sportowy oraz planuje również zorganizować turnieje plażówki w poszerzonej formie jako cykl turniejów wraz z turniejem głównym oraz turnieje mikstów, które to sprawiły największą niespodziankę ale i największe zainteresowanie.


Zwycięskie pary, sędziowie oraz organizatorzy I Wakacyjnego Grand Prix w siatkówce plażowej poniedziałek, 14 września 2009 16:59