Szukaj, przeglądaj i nawiguj

Zadania realizowane ze środków finansowych Urzędu Miasta Poznań Wydziału Sportu.

 

Henryk Hnatyk

Trener Osiedlowy

Miejsce prowadzenia zajęć:

Szkoła Podstawowa Nr 77
ul. Dmowskiego 50

Dyscyplina:

Piłka Ręczna

Godziny pracy:

Wtorek: 14.45-16.15
Czwartek: 15.45-17.15

 

Krótka informacja o prowadzonych zajęciach:

Styczeń-Maj 2012

W okresie od stycznia do maja 2012 r. w ramach programu „Trener Osiedlowy” kontynuowałem zajęcia rekreacyjno-sportowe z piłki ręcznej dla dzieci i młodzieży w Szkole Podstawowej nr 77. We wtorki w godzinach 14.45 do 16.15 realizowałem szkolenie z zakresu piłki ręcznej chłopców klas czwartych. Tematyka zajęć dla tej grupy wiekowej dotyczyła między innymi:

 • obrony indywidualnej - prawidłowego ustawienia i poruszania się w obronie,
 • rzutu do bramki po zwodzie pojedynczym przodem,
 • ćwiczeń szybkiej reakcji i przygotowania biegowego do ataku szybkiego,
 • ataku szybkiego - wyprowadzania długiego podania przez bramkarza i chwytu piłki po takim podaniu,
 • krycia „każdy swego” w grze: 1 x 1, 2 x 2,
 • ataku pozycyjnego - przyjęcia i podania piłki w ruchu,
 • rozgrywania stałych fragmentów gry: rzutów wolnych i rzutów karnych.

Natomiast zajęcia z piłki ręcznej z chłopcami z klas szóstych i piątych prowadziłem w czwartki w godzinach 15.45 do 17.15. Tematyka zajęć dotyczyła między innymi:

 • rzutu do bramki z zatrzymania po kozłowaniu i po podaniu,
 • podań piłki w różnych kierunkach po doskoku w ataku pozycyjnym,
 • obrony strefowej - krycia ręki rzucającej, blokowania rzutów oraz przechwytywania podań przeciwnika w strefie,
 • rzutów w wyskoku ponad blokiem obrońców,
 • zadań obrońców na poszczególnych pozycjach w obronie strefowej 3 : 3,
 • rozgrywania sytuacji 2 x 1 i 3 x 2,
 • rozgrywania ataku pozycyjnego 2 : 1 : 3 bez zmian pozycji.

Zajęcia rekreacyjno - sportowe z grupą młodszą, jak i starszą realizowane były na sali gimnastycznej, a wraz z ociepleniem na boisku sportowym ze sztuczną nawierzchnią. Drużyna chłopców klas czwartych regularnie uczestniczyła w rozgrywkach MKS Handball Ligi i ostatecznie zajęła VIII miejsce. Natomiast drużyna chłopców klas szóstych awansowała do półfinału Igrzysk Młodzieży Szkolnej i ostatecznie zajęła VII miejsce. Ponadto w ramach współpracy z klubem MKS Poznań uczestniczyliśmy w meczach II ligi piłki ręcznej jako zorganizowana grupa kibiców. W dniu 28.01.2012r. z grupą 24 uczniów naszej szkoły uczestniczyliśmy jako kibice w meczu MKS Poznań - MKS „Tęcza” Kościan oraz w dniu 24.03.2012r. z grupą 17 uczniów w meczu MKS Poznań - MKS Żagiew Dzierżoniów. Uczestnicząc w imprezach sportowych na poziomie wyczynowym, uczniowie mają okazję przyjrzeć się umiejętnościom technicznym i taktycznym prezentowanym przez zawodników, pracy sędziów oraz wdrażać się do roli przyszłych obiektywnych i kulturalnych kibiców. Od kilku lat organizujemy w naszej szkole turnieje piłki ręcznej chłopców dla zaprzyjaźnionych szkół dzielnicy Grunwald. W tym roku była to już VIII edycja Łazarskiego Turnieju Piłki Ręcznej, w którym zwycięstwo odnieśli uczniowie naszej szkoły. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z treningu i z turnieju kończącego rozgrywki MKS Handball Ligi klas czwartych oraz z Łazarskiego Turnieju Piłki Ręcznej Chłopców Szkół Podstawowych zorganizowanego w naszej szkole.

Zdjęcia:

Listopad-Grudzień 2011

W listopadzie i grudniu 2011 r. w ramach programu „Trener Osiedlowy” kontynuowałem zajęcia rekreacyjno - sportowe z piłki ręcznej dla dzieci i młodzieży w Szkole Podstawowej nr 77. We wtorki w godzinach 14.45 do 16.15 realizowałem szkolenie z zakresu piłki ręcznej chłopców klas czwartych. Tematyka zajęć dla tej grupy wiekowej dotyczyła między innymi:

 • kozłowania piłki ze zmianą kierunku,
 • podań piłki w rytmie trzech kroków,
 • doskonalenia prowadzenia piłki w dwójkach zakończonego rzutem w wyskoku do bramki,
 • poruszania się po boisku w obronie: - postawy, - kroku dostawnego, - doskoku, odskoku,
 • zwodu pojedynczego przodem w lewą stronę z wejściem w prawo,
 • krycia „każdy swego” w małych grach i w grze „do pięciu podań”.

Natomiast zajęcia z piłki ręcznej z chłopcami z klas szóstych i piątych prowadziłem w czwartki w godzinach 15.45 do 17.15. Tematyka zajęć dotyczyła między innymi:

 • wykonywania rzutów wolnych we fragmentach gry,
 • doskonalenia poruszania się w obronie strefowej 3 : 3,
 • wykonywania rzutów karnych w określone miejsca bramki,
 • doskonalenia chwytów i podań piłki w ruchu,
 • uwalniania się od obrońcy bez piłki,
 • podań i chwytów piłki z przeciwnikiem.

Wszystkie zajęcia zarówno z grupą młodszą, jak i starszą zrealizowano na sali gimnastycznej. Drużyna chłopców klas czwartych regularnie uczestniczy w rozgrywkach MKS Handball Ligi. Natomiast drużyna chłopców klas szóstych awansowała do półfinału Igrzysk Młodzieży Szkolnej, który rozegrany zostanie w styczniu 2012 r. Ponadto w ramach współpracy z klubem MKS Poznań uczestniczymy w meczach II ligi piłki ręcznej jako zorganizowana grupa kibiców. W dniu 1.10.2011 r. z grupą 21 uczniów naszej szkoły uczestniczyliśmy jako kibice w meczu MKS Poznań - SKS Orlik Brzeg, a ostatnio, w dniu 10.12.2011 r. w meczu MKS Poznań - MKS Pogoń Oleśnica. Uczestnicząc w imprezach sportowych na poziomie wyczynowym, uczniowie mają okazję przyjrzeć się umiejętnościom technicznym i taktycznym prezentowanym przez zawodników, by w przyszłości starać się im dorównać. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć: z treningów, z rozgrywek piłki ręcznej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej i podczas kibicowania na meczu MKS - u.

Zdjęcia:

Wrzesień-Październik 2011

Od września 2011 r. w ramach programu Trener Osiedlowy prowadzę w Szkole Podstawowej nr 77 zajęcia sportowe z zakresu piłki ręcznej w dwóch grupach wiekowych chłopców, po 2 godziny w tygodniu. We wtorki od godziny 14.45 do 16.15 realizuję zajęcia dla grupy uczniów klas czwartych. Uczestniczy w nich 15 chłopców. Na zajęciach uczniowie doskonalą wiedzę dotyczącą zasad gry i podstawową technikę:
- poruszanie się po boisku w ataku i w obronie,
- podania i chwyty półgórne,
- kozłowanie i rzut do bramki.
Uczą się nowych elementów technicznych:
- rzutu w wyskoku po kozłowaniu i po podaniu,
- prowadzenia piłki w dwójkach zakończonego rzutem w wyskoku do bramki oraz taktyki gry w obronie:
- krycia „każdy swego”.
Drugą grupę w zajęciach sportowych z piłki ręcznej stanowią uczniowie klas szóstych i piątych. Zajęcia prowadzone są w czwartki od godziny 15.45 do 17.15. Uczestniczy w nich 17 chłopców. Na tych zajęciach uczniowie doskonalą poznane wcześniej elementy techniczne i taktyczne, np. rzuty w wyskoku po zwodzie pojedynczym przodem z pozycji zawodnika rozgrywającego i skrzydłowego w lewą i prawą stronę, krycia "każdy swego" bez przekazywania oraz pogłębiają swoją wiedzę z zakresu przepisów gry w piłkę ręczną. Uczą się grać na poszczególnych pozycjach na boisku (wstępna specjalizacja na pozycjach), uczą się gry zespołowej, współpracy w dwójkach i w trójkach w ataku oraz taktyki gry w obronie:
- obrona strefowa 3 : 3.
Uczniowie klas szóstych wraz z piątymi uczestniczący w zajęciach treningowych biorą udział w rozgrywkach piłki ręcznej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z zajęć sportowych oraz z rozegranego turnieju w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

Zdjęcia:

<< POWRÓT