Szukaj, przeglądaj i nawiguj

Zadania finansowane przez Urząd Miasta Poznania z budżetu Wydziału Sportu.

 

Henryk Hnatyk

Trener Osiedlowy

Miejsce prowadzenia zajęć:

Szkoła Podstawowa Nr 77
ul. Dmowskiego 50

Dyscyplina:

Piłka Ręczna

Godziny pracy:

wtorek 14:45-16:15
czwartek 15:00-16:30

 

Krótka informacja o prowadzonych zajęciach:

Luty-Maj 2014

W okresie od lutego do maja 2014 r. w ramach programu „Trener Osiedlowy” kontynuowałem zajęcia rekreacyjno-sportowe z piłki ręcznej dla dzieci i młodzieży w Szkole Podstawowej nr 77. We wtorki w godzinach 14.45 do 16.15 realizowałem szkolenie z zakresu piłki ręcznej chłopców klas piątych. Tematyka zajęć dla tej grupy wiekowej dotyczyła między innymi:

 • rzutu do bramki z zatrzymania po kozłowaniu i po podaniu,
 • podań piłki w różnych kierunkach po doskoku w ataku pozycyjnym,
 • obrony strefowej - krycia ręki rzucającej, blokowania rzutów oraz przechwytywania podań przeciwnika w strefie,
 • rzutów w wyskoku ponad blokiem obrońców,
 • zadań obrońców na poszczególnych pozycjach w obronie strefowej 3 : 3,
 • rozgrywania sytuacji 2 x 1 i 3 x 2,
 • chwytu piłki po długim podaniu w ataku szybkim,
 • rozgrywania ataku pozycyjnego 2 : 1 : 3 bez zmian pozycji.

Natomiast zajęcia z piłki ręcznej z chłopcami z klas czwartych prowadziłem w czwartki w godzinach 15.00 do 16.30. Tematyka zajęć dotyczyła między innymi:

 • obrony indywidualnej - prawidłowego ustawienia i poruszania się w obronie,
 • rzutu do bramki po zwodzie pojedynczym przodem,
 • ćwiczeń szybkiej reakcji i przygotowania biegowego do ataku szybkiego,
 • ataku szybkiego - wyprowadzania długiego podania przez bramkarza i chwytu piłki po długim podaniu,
 • krycia „każdy swego” w grze: 1 x 1, 2 x 2,
 • ataku pozycyjnego - przyjęcia i podania piłki w ruchu,
 • rozgrywania stałych fragmentów gry: rzutów wolnych i rzutów karnych.

Zajęcia rekreacyjno-sportowe z grupą starszą, jak i młodszą realizowane były na sali gimnastycznej, a wraz z ociepleniem na boisku sportowym ze sztuczną nawierzchnią. Drużyna chłopców klas piątych oraz klas czwartych regularnie uczestniczyła w rozgrywkach MKS Handball Ligi. Zespół klas czwartych rozgrywki w MKS Handball Lidze zakończył na wysokim drugim miejscu. Jednym punktem wyprzedziła nas drużyna Szkoły Podstawowej nr 84. W ramach współpracy z klubem MKS Poznań w dniu 26 kwietnia uczestniczyliśmy jako zorganizowana grupa kibiców w meczu I ligi piłki ręcznej MKS Poznań - KU AZS UKW Bydgoszcz. Uczestnicząc w imprezach sportowych na poziomie wyczynowym, uczniowie mają okazję przyjrzeć się umiejętnościom technicznym i taktycznym prezentowanym przez zawodników, pracy sędziów oraz wdrażać się do roli przyszłych obiektywnych i kulturalnych kibiców. Na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 7, w dniu 16 maja uczestniczyliśmy w turnieju eliminacyjnym piłki ręcznej „Szczypiorniak na Orlikach”, w którym zajęliśmy trzecie miejsce. Od kilku lat organizujemy w naszej szkole turnieje piłki ręcznej chłopców dla zaprzyjaźnionych szkół dzielnicy Grunwald. W tym roku (5 czerwca) była to już X edycja „Łazarskiego Turnieju Piłki Ręcznej”, w którym pewne zwycięstwo odnieśli uczniowie naszej szkoły. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć: z treningu chłopców klas piątych i czwartych, z turnieju eliminacyjnego Piłki Ręcznej Chłopców Szkół Podstawowych „Szczypiorniak na Orlikach”, z „Łazarskiego Turnieju” Piłki Ręcznej oraz z Turnieju Finałowego MKS Handball Ligi chłopców klas czwartych.

Zdjęcia:

Wrzesień-Grudzień 2013

W okresie od września do grudnia 2013 r. w ramach programu „Trener Osiedlowy” prowadziłem zajęcia rekreacyjno-sportowe z piłki ręcznej dla dzieci w Szkole Podstawowej nr 77, w dwóch grupach wiekowych. We wtorki w godzinach 15.45 do 17.15 realizowałem szkolenie z zakresu piłki ręcznej z grupą 14 chłopców klas piątych. Tematyka dla tej grupy wiekowej dotyczyła między innymi:

 • doskonalenia poruszania się na boisku w ataku i w obronie,
 • prowadzenia piłki w dwójkach i w trójkach zakończonego rzutem do bramki,
 • prowadzenia piłki w trójkach ze zmianą w pasach działania,
 • rzutu w wyskoku po zwodzie pojedynczym przodem,
 • rzutu w wyskoku w głąb pola bramkowego z prawego i lewego skrzydła,
 • wykonywania rzutów wolnych we fragmentach gry,
 • egzekwowania rzutów karnych w określone miejsca bramki,
 • wykonywania rzutów w wyskoku z pozycji rozgrywających,
 • doskonalenia krycia „każdy swego” w małych grach,
 • przyjmowania postawy i poruszania się w obronie 3 : 3,
 • sposobów uwalniania się od obrońcy bez piłki i wychodzenia na czystą pozycję,
 • ćwiczeń przygotowujących do ataku szybkiego.

Natomiast w czwartki w godzinach 15.00 do 16.30 prowadziłem zajęcia z zakresu piłki ręcznej z grupą 15 chłopców klas czwartych. Tematyka zajęć dotyczyła między innymi:

 • poruszania się na boisku w ataku,
 • podań i chwytów półgórnych piłki w ruchu,
 • kozłowania piłki prawą i lewą ręką - sztafety wahadłowe,
 • rzutu do bramki w miejscu i w biegu,
 • prowadzenia piłki podaniami w dwójkach w biegu,
 • rzutu w wyskoku po kozłowaniu,
 • prowadzenia piłki w dwójkach zakończonego rzutem w wyskoku do bramki,
 • kozłowania piłki ze zmianą kierunku,
 • podań piłki w rytmie trzech kroków,
 • poruszania się krokiem dostawnym w obronie,
 • uwalniania się od obrońcy przez zwód zamierzonym podaniem,
 • zwodu pojedynczego przodem w lewą stronę i wejściem w prawo.

Wszystkie zajęcia zarówno z grupą starszą, jak i młodszą realizowane były początkowo na boisku szkolnym, a później na sali gimnastycznej. Drużyny klas piątych i czwartych regularnie uczestniczą w rozgrywkach MKS Handball Ligi. Ponadto oprócz szkolenia w ramach popularyzacji i przybliżania uczniom „naszej” dyscypliny braliśmy udział w wyjściach na mecze MKS-u Poznań w charakterze kibiców. W dniu 5 października uczestniczyliśmy, jako zorganizowana grupa kibiców na meczu MKS Poznań - Vetrex Sokół Kościerzyna, a 30 listopada na meczu MKS Poznań - MKS Real Astromal Leszno. Uczestnicząc w imprezach sportowych na poziomie wyczynowym, uczniowie mają okazję przyjrzeć się umiejętnościom technicznym i taktycznym prezentowanym przez zawodników, pracy sędziów oraz wdrażać się do roli obiektywnego i kulturalnego kibica.

Zdjęcia:

Wprowadzenie

Od września 2013 r. w Szkole Podstawowej nr 77, w ramach programu Trener Osiedlowy prowadzę zajęcia sportowe z piłki ręcznej z dwoma grupami chłopców. We wtorki w godzinach 15.45 do 17.15 z grupą 14 chłopców klas piątych (ur. 2002 r.), a w czwartki w godzinach 15.00 do 16.30 z grupą 15 chłopców klas czwartych (ur. 2003 r.). Jeśli chodzi o najbliższe plany to zgłosiłem do rozgrywek w ramach MKS Handball Ligi zespół chłopców klas 4 i zespół chłopców klas 5. Z zespołem chłopców klas 6 uczestniczę w rozgrywkach piłki ręcznej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Podobnie jak w ubiegłych latach współpracujemy z klubem partnerskim MKS Poznań. W ramach tej współpracy uczestniczyliśmy ostatnio (5.10) z ponad trzydziestoosobową grupą uczniów, przyszłych piłkarzy ręcznych w kibicowaniu na meczu MKS Poznań - Vetrex Sokół Kościerzyna. Poniżej zdjęcia grup treningowych: klasy czwarte i klasy piąte.

Zdjęcia:

<< POWRÓT