Szukaj, przeglądaj i nawiguj

Zadania finansowane przez Urząd Miasta Poznania z budżetu Wydziału Sportu.

 

Henryk Hnatyk

Trener Osiedlowy

Miejsce prowadzenia zajęć:

Szkoła Podstawowa Nr 77
ul. Dmowskiego 50

Dyscyplina:

Piłka Ręczna

Godziny pracy:

wtorek 15:45-17:15

 

Krótka informacja o prowadzonych zajęciach:

Styczeń-Maj 2015

W okresie od stycznia do maja 2015 r. w ramach programu „Trener Osiedlowy” kontynuowałem zajęcia rekreacyjno-sportowe z piłki ręcznej dla dzieci w Szkole Podstawowej nr 77. We wtorki w godzinach 15.45 do 17.15 realizowałem szkolenie z zakresu piłki ręcznej chłopców klas piątych z czwartymi. Tematyka zajęć dla tej grupy wiekowej dotyczyła między innymi:

 • ćwiczeń przygotowujących do ataku szybkiego,
 • rzutu z zatrzymania po kozłowaniu,
 • podań piłki w różnych kierunkach po doskoku w ataku pozycyjnym,
 • obrony strefowej - przekazywania i zamykania strefy, krycia ręki rzucającej, blokowania rzutów oraz przechwytywania podań przeciwnika w strefie,
 • rzutów w wyskoku ponad blokiem obrońców,
 • zadań obrońców na poszczególnych pozycjach w obronie strefowej 3:3,
 • rozgrywania sytuacji 2x1 i 3x2,
 • chwytu piłki po długim podaniu w ataku szybkim,
 • rozgrywania ataku pozycyjnego 2:1:3 bez zmian pozycji,
 • doskonalenie krycia „każdy swego” w małych grach i w grze szkolnej.

Natomiast zajęcia z piłki ręcznej z chłopcami z klas szóstych prowadziłem w czwartki w godzinach 15.45 do 17.15. Tematyka zajęć dotyczyła między innymi:

 • fragmentów gry w obronie strefą 3:3 - utrudnianie przeciwnikowi rozgrywania piłki na przedpolu,
 • rzutów do bramki po zwodzie pojedynczym przodem w prawą i lewą stronę,
 • rozgrywania stałych fragmentów gry: rzutów wolnych i rzutów karnych,
 • ataku pozycyjnego - przyjęcia i podania piłki w ruchu,
 • kształtowania sprawności ogólnej na terenowym torze przeszkód,
 • ćwiczeń przygotowujących do gry zawodnika obrotowego w ataku pozycyjnym,
 • ćwiczeń kompleksowych doskonalących: podania i chwyty, kozłowanie, zwody i rzuty,
 • ćwiczeń szybkiej reakcji i przygotowania biegowego do ataku szybkiego,
 • ataku szybkiego - wyprowadzania długiego podania przez bramkarza i chwytu piłki po długim podaniu,
 • doskonalenie przechodzenia z obrony strefowej do krycia „każdy swego” i odwrotnie.

Zajęcia rekreacyjno-sportowe z grupą młodszą, jak i starszą realizowane były na sali gimnastycznej, a wraz z ociepleniem na boisku sportowym ze sztuczną nawierzchnią. Drużyna chłopców klas piątych z czwartymi regularnie uczestniczyła w rozgrywkach MKS Handball Ligi. Zespół w tym roku ma szanse zakończyć rozgrywki na trzecim miejscu. Drużyna chłopców klas szóstych w rozgrywkach piłki ręcznej dotarła do III etapu IMSz. W ramach współpracy z klubem MKS Poznań uczestniczyliśmy, jako zorganizowana grupa kibiców na meczach I ligi piłki ręcznej mężczyzn: 14 lutego na meczu MKS Poznań - Kar-Do Spójnia Gdynia oraz 18 kwietnia na meczu MKS Poznań - MKS Real Astromal Leszno. Uczestnicząc w imprezach sportowych na poziomie wyczynowym, uczniowie mają okazję przyjrzeć umiejętnościom technicznym prezentowanym przez zawodników, pracy sędziów oraz wdrażać się do roli przyszłych obiektywnych i kulturalnych kibiców. Na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 10, w dniu 29 kwietnia uczestniczyliśmy w turnieju eliminacyjnym piłki ręcznej „Szczypiorniak na Orlikach”, w którym zajęliśmy drugie miejsce. Od wielu lat organizujemy w naszej szkole turnieje piłki ręcznej dla zaprzyjaźnionych szkół dzielnicy Grunwald. W tym roku 28 maja była to już XI edycja „Łazarskiego Turnieju Piłki Ręcznej”, w którym pewne zwycięstwo odnieśli uczniowie naszej szkoły.

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć:

 • z treningu klas piątych z czwartymi,
 • z turnieju MKS Handball Ligi klas piątych w Arenie,
 • z kibicowania i wyprowadzenia zespołu MKS Real Astromal Leszno,
 • z turnieju eliminacyjnego „Szczypiorniak na Orlikach”,
 • z Festynu Trenera Osiedlowego,
 • z „Łazarskiego Turnieju Piłki Ręcznej” w SP 77.

Zdjęcia:

Wrzesień-Grudzień 2014

W okresie od września do grudnia 2014 r. w ramach programu „Trener Osiedlowy” prowadziłem zajęcia rekreacyjno-sportowe z piłki ręcznej dla dzieci w Szkole Podstawowej nr 77 w dwóch grupach wiekowych. We wtorki w godzinach 15.45 do 17.15 realizowałem szkolenie z zakresu piłki ręcznej z grupą 18 chłopców klas piątych z czwartymi. Tematyka dla tej grupy wiekowej dotyczyła między innymi:

 • doskonalenia poruszania się na boisku w ataku i w obronie,
 • prowadzenia piłki w dwójkach i w trójkach zakończonego rzutem do bramki,
 • poruszania się w obronie we fragmentach gry w sytuacji: 1x1,
 • prowadzenia piłki w trójkach ze zmianą w pasach działania,
 • rzutów w wyskoku po zwodzie pojedynczym przodem,
 • rzutu w wyskoku w głąb pola bramkowego z prawego i lewego skrzydła,
 • wykonywania rzutów wolnych we fragmentach gry,
 • doskonalenia krycia „każdy swego” w małych grach,
 • przyjmowania postawy i poruszania się w obronie strefowej 3:3,
 • uwalniania się od obrońcy bez piłki i wychodzenia na czystą pozycję.

Natomiast w czwartki w godzinach 15.45 do 17.15 prowadziłem zajęcia z zakresu piłki ręcznej z grupą 15 chłopców klas szóstych. Tematyka zajęć dotyczyła między innymi:

 • poruszania się w ataku - doskonalenia umiejętności uwalniania się od przeciwnika w celu wyjścia na czystą pozycję: - wyminięcie, - zabiegnięcie,
 • rzutów w wyskoku z pozycji zawodnika rozgrywającego i skrzydłowego,
 • prowadzenia piłki w trójkach ze zmianą w pasach działania zakończonego rzutem w wyskoku do bramki,
 • rzutów po zwodzie z prawego i lewego rozegrania,
 • egzekwowania rzutów karnych - podnoszenia skuteczności,
 • doskonalenia krycia „każdy swego” w grze szkolnej,
 • poruszania się w obronie strefowej 3:3,
 • ćwiczeń w formie ścisłej do ataku szybkiego,
 • rozgrywania ataku pozycyjnego 2:1:3 bez zmian pozycji „koronki” w formie ścisłej i fragmentów gry,
 • prowadzenia piłki w dwójkach i w trójkach z jednym i dwoma przeciwnikami - rozgrywanie przewagi w sytuacji: 2x1 i 3x2.

Wszystkie zajęcia zarówno z grupą starszą, jak i młodszą realizowane były początkowo na boisku szkolnym, a później na sali gimnastycznej. Drużyna klas piątych regularnie uczestniczy w rozgrywkach MKS Handball Ligi. Z zespołem klas szóstych awansowałem do trzeciego etapu rozgrywek w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Oprócz szkolenia w ramach popularyzacji i przybliżania uczniom „naszej” dyscypliny bierzemy udział w wyjściach na mecze MKS-u Poznań w charakterze kibiców. W dniu 27 września uczestniczyliśmy, jako zorganizowana grupa kibiców na meczu MKS Poznań - Polski Cukier Pomezania Malbork. Uczestnicząc w imprezach sportowych na poziomie wyczynowym, uczniowie mają okazję przyjrzeć się umiejętnościom technicznym i taktycznym prezentowanym przez zawodników, pracy sędziów oraz wdrażać się do roli obiektywnego i kulturalnego kibica.

Zdjęcia:

Wprowadzenie

Informuję, że od września 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 77, w ramach programu Trener Osiedlowy prowadzę zajęcia sportowe z piłki ręcznej z dwoma grupami chłopców. We wtorki w godzinach 15.45 do 17.15 z grupą 18 chłopców klas piątych z czwartymi (ur. 2003 r. i 2004 r.), a w czwartki w godzinach 15.45 do 17.15 z grupą 15 chłopców klas szóstych (ur. 2002 r.). W tym roku do rozgrywek w ramach MKS Handball Ligi zgłosiłem zespół chłopców klas piątych, natomiast z zespołem chłopców klas szóstych będę uczestniczył w rozgrywkach piłki ręcznej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Podobnie jak w ubiegłych latach współpracujemy z klubem MKS Poznań. W ramach tej współpracy w dniu 27 września uczestniczyliśmy jako zorganizowana grupa kibiców (ponad 20 osób) w oprawie meczu MKS Poznań - Polski Cukier Pomezania Malbork. Poniżej zdjęcia grup treningowych: klasy piąte z czwartymi i klasy szóste.

Zdjęcia:

 

<< POWRÓT