Szukaj, przeglądaj i nawiguj

Zadania finansowane przez Urząd Miasta Poznania z budżetu Wydziału Sportu.

Przeglądasz archiwum serwisu Poznańskiego Szkolnego Związku Sportowego za sezon 2017/2018.
Jeśli chcesz przejść do aktualnej strony głównej - kliknij w logo PSZS u góry strony.

 
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 

Sprawozdanie z Drużynowych Mistrzostw Poznania w szachach szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i podstawowych 2017/2018

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

W dniach 27 i 28 października 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 46 im. Marii Dąbrowskiej w Poznaniu przy ul. Inowrocławskiej 19 rozegrane zostały Drużynowe Mistrzostwa Poznania Szkół Gimnazjalnych, Ponadgimnazjalnych i Podstawowych w Szachach na rok szkolny 2017/2018.

Organizatorami Mistrzostw byli:

 • Poznański Szkolny Związek Sportowy,
 • Szkoła Podstawowa nr 46 im. M. Dąbrowskiej w Poznaniu,
 • Sekcja Szachowa AZS Politechnika Poznań.

Tradycyjnie już bardzo gościnna SP nr 46, na czele z jej Dyrektorem Tadeuszem Badowskim oraz pracownikami, zapewnili bardzo dobre warunki dla uczestników i osób towarzyszących.

Komisja sędziowska pracowała w składzie:

Marek Zboroń – Sędzia Główny, Hanna Zboroń i Paweł Staniszewski – Sędziowie Asystenci.

Mistrzostwa rozegrane zostały zgodnie z Regulaminami rozgrywek. Turnieje rozegrane zostały systemem szwajcarskim kontrolowanym, na dystansie 7 rund każdy. Tempo gry we wszystkich turniejach wynosiło 15 minut na partię dla zawodnika. Drużyny startowały w składach cztero-osobowych: 3 chłopców lub dziewcząt na szachownicach I-III oraz 1 dziewczyna na szachownicy IV. Drużyny mogły posiadać zawodników rezerwowych. Kolejność miejsc w zawodach ustalana była na podstawie liczby zdobytych dużych punktów (tzw. meczowych): wygranie meczu - 2 pkt., remis – 1 pkt., przegrana - 0 pkt., a przy ich równości decydowało kolejno - suma punktów małych zdobytych na wszystkich szachownicach (wygrana 1 pkt., remis 0,5 pkt., przegrana - 0 pkt.) oraz kolejne kryteria, zgodnie z regulaminem i przepisami PZSzach.

Mistrzostwa Poznania Szkół Ponadgimnazjalnych – „LICEALIADA” rozegrane zostały w dniu 27.10.2017 r. W Turnieju udział wzięło 9 drużyn. W tym roku, podobnie jak i w ubiegłym, faworytem Mistrzostw było LO Św. Marii Magdaleny, które po zwycięstwie w IV rundzie 3–1 z najgroźniejszym przeciwnikiem - VIII LO, do końca zwyciężało w każdym meczu i odniosło bezapelacyjne zwycięstwo w rozgrywkach, z kompletem 14 dużych i 25,5 małych punktów. Drugie miejsce zajęło VIII LO z wynikiem 12 pkt meczowych.

Wyniki czołówki Mistrzostw Szkół Ponadgimnazjalnych:

 1. m-ce LICEUM ŚW. MARII MAGDALENY – 14 pkt., w składzie: Aleksander Kuś, Wiktor Korzystka, Filip Sachajko i Dominika Stochniałek,
 2. m-ce VIII LO – 12 pkt, w składzie: Filip Kościuszko, Piotr Kamiński, Aleksandra Stróżyk i Bogumiła Walkowiak,
 3. m-ce III LO – 9 pkt, w składzie: Krzysztof Raczyński, Adam Kaźmierczak, Franciszek Kęsy i Zuzanna Choremska.
Rozgrywki LICEALIADY I miejsce LO ŚW. MARII MAGDALENY
II miejsce VIII LO III m-ce III LO

Najlepsze wyniki na poszczególnych szachownicach uzyskali zawodnicy LICEUM ŚW. MARII MAGDALENY:

I szachownica: Aleksander Kuś - 6,5 pkt. z 7 partii,
II szachownica: Piotr Kamiński - 7 pkt. z 7 partii,
III szachownica: Filip Sachajko - 6,5 pkt. z 7 partii,
IV szachownica: Dominika Stochniałek - 6,5 pkt. z 7 partii.

Mistrzostwa Poznania Szkół Gimnazjalnych, dawniej „GIMNAZJADA”, w tym roku rozgrywane jako Igrzyska Młodzieży Szkolnej, rozegrane zostały również w dniu 27.10.2017 r. W Turnieju wzięło udział 11 drużyn. Faworytów można było wskazywać w tym roku wśród drużyn, które w ubiegłym roku wywalczyły pierwsze 2 miejsca na podium. Były to: Gimnazjum nr 58 i Gimnazjum Dwujęzyczne im. Dąbrówki. Wśród faworytów było również Polsko-Angielskie Prywatne Gimnazjum – w składzie złożonym z samych dziewcząt! W tym roku wspaniałą dyspozycję w trakcie całego turnieju zaprezentowały właśnie uczennice tej ostatniej i czwartej w ub. roku szkoły. Drużyna ta zremisowała tylko dwa mecze, w tym mecz z bezpośrednim rywalem Gimn. im. Dąbrówki, a remis przeciwników w meczu ostatniej rundy pozwolił gimnazjum z Piwnej cieszyć się ze zwycięstwa w Mistrzostwach. Podobnie jak w ub. roku wicemistrzem Poznania zostało Gimnazjum Dwujęzyczne im. Dąbrówki. Gimnazjum 58, mistrzowie z 2016 r. tym razem zawody ukończyli na 8 m-cu.

Wyniki czołówki Mistrzostw Szkół Gimnazjalnych:

 1. m-ce Polsko-Angielskie Prywatne Gimnazjum – 12 pkt., w składzie: Anna Roszkiewicz, Florentyna Piotrowska, Katarzyna Steinke i Nela Kultys,
 2. m–ce Gimnazjum Dwujęzyczne im. Dąbrówki – 11, w składzie: Mikołaj Nowak, Józef Bugajewski, Mateusz Pilarczyk i Antonina Pogorzelczyk,
 3. m-ce Gimnazjum Sióstr Urszulanek – 9 pkt., w składzie: Tadeusz Łaźniewski, Łukasz Sztukiewicz, Marcin Łaźniewski i Anna Jarosik.
Mecz dwóch najlepszych szkół i zwycięzcy Mistrzostw Polsko-Angielskie Prywatne Gimnazjum
II m-ce Gimnazjum im. Dąbrówki III m-ce Gimnazjum Sióstr Urszulanek

Najlepsze wyniki na poszczególnych szachownicach uzyskali:

I szachownica: Mikołaj Nowak 7 pkt. z 7 partii,
II szachownica: Hubert Niemier (GIM 29) 6 pkt. z 6 partii,
III szachownica: Marcin Łaźniewski 7 pkt. z 7 partii,
IV szachownica: Nela Kultys i Klara Grochot (GIMN 4) 6,5 pkt z 7 partii.

Mistrzostwa Poznania Szkół Podstawowych rozgrywano w tym roku jako Igrzyska Dzieci. Rozegrane zostały w dniu 28.10.2017 r. Ponieważ zgodnie z regulaminem w Mistrzostwach nie mieli prawa brać udziału dzieci z rocznika 2004 (VII klasa SP) dla tych uczestników zorganizowano oddzielne rozgrywki. Zgłosiły się tylko 2 drużyny: SP GAUDIUM et STUDIUM i Publiczna SP Zakonu Pijarów. W dwumeczu triumfowała SP GAUDIUM et STUDIUM (I mecz zremisowała, a II wygrała 3–1).

Mecz VII klas: Pijarów z GES Sala rozgrywek Igrzysk Dzieci

W turnieju w ramach Igrzysk Dzieci udział wzięło 16 drużyn. Nie zawiódł faworyt Mistrzostw – drużyna Polsko-Angielskiej Prywatnej Szkoły Podstawowej. Bardzo silny skład i doskonała dyspozycja wszystkich zawodników pozwoliła im już praktycznie po 5 rundzie cieszyć się ze zwycięstwa i zdobycia po raz kolejny Mistrzostwo Poznania w kategorii Szkół Podstawowych. Mistrzowie odnieśli komplet zwycięstw, a przegrali tylko trzy partie. Praktycznie w trakcie turnieju tylko zawodnicy SSP 3 Dębinka starali się dotrzymać tempa zwycięzcom, jednak o „tylko” srebrnym medalu przesądziła porażka w bezpośrednim spotkaniu w IV rundzie wynikiem 1,5–2,5.

Wyniki czołówki Mistrzostw Szkół Podstawowych:

 1. m-ce Polsko – Angielska Prywatna SP – 14 pkt, w składzie: Piotr Franc, Zofia Roszkiewicz, Kornel Garwacki, Anna Miranowska, i Emilia Cieśla,
 2. m-ce SSP 3 Dębinka – 12 pkt, w składzie Noe Rosenfeld, Joanna Lewicka, Antonio Świrko i Zofia Prawucka,
 3. m-ce SZKOŁA PODSTAWOWA nr 46 – 9 pkt, w składzie: Zofia Łaźniewska, Aleksander Lewandowski, Jan Buchnat i Lena Jankowska.
I m-ce Polsko – Angielska Prywatna SP II m-ce SSP 3 Dąbrówka
III m-ce SP 46 GAUDIUM et STUDIUM z najmłodszą zawodniczką Anną Zwolińską

Najlepsze wyniki na poszczególnych szachownicach uzyskali:

I szachownica: Zofia Łaźniewska i Noe Rosenfeld – po 7 pkt z 7 partii,
II szachownica: Zofia Roszkiewicz - 7 pkt z 7 partii,
III szachownica: Maksymilian Korcz (SP 87), Joanna Lewicka (SSP 3) i Jakub Cieśla (SP 63) – wszyscy po 5 pkt z 7 partii,
IV szachownica: Julia Wódkowska (SP 6) - 7 pkt z 7 partii.

Najmłodszymi uczestniczkami rozgrywek (ur. w 2009 r.) były: Anna Zwolińska (Gaudium et Studium), Jagna Filipiak (SP Montessori) i Ewa Wójcik (SP 60). Najmłodszymi uczestnikami rozgrywek (ur. w 2010r.) byli: Franciszek Pawłowski i Nikodem Bielecki- Goździor – obaj z najmłodszej drużyny Mistrzostw SP Montessori.

Po dwie najlepsze drużyny w każdej kategorii rozgrywek uzyskały awans do Finałów Drużynowych Mistrzostw Wielkopolski Szkół w Szachach. Po trzy najlepsze drużyny w każdym turnieju otrzymały pamiątkowe puchary, koszulki i kalendarze SZS, a ich zawodnicy medale Mistrzostw. Turnieje cieszyły się dużym zainteresowaniem, głównie opiekunów i rodziców dzieci i młodzieży uczestniczących w rozgrywkach.

Zdjęcia z zawodów znajdują się w zakładce "Galeria".

W załączeniu wyniki szczegółowe rozgrywek.

poniedziałek, 30 października 2017 22:54